22 listopada, 2018

Terrarium dla jeża

Jeże pigmejskie to ciekawskie i nie cierpiące nudy zwierzęta. Wyposażenie terrarium powinno więc być dostosowane pod ich charakter. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, ze jest to zwierzę egzotyczne i oprócz odpowiedniego zestawu udogodnień i zabawek, w pierwszej kolejności należy zapewnić zwierzęciu warunki bytowe.

Zwierzę to zamieszkuje sawanny i tereny stepowe, co powinno nam zasugerować, że w terrarium musi być ciepło, sucho, bez przeciągów i co najważniejsze – przestronnie.

Aby utrzymać suchy mikroklimat stosujemy najlepiej granulat drewniany lub tańszy zamiennik, jakim są trociny (najlepiej bezzapachowe). Radziłbym wystrzegać się polecanego do terrariów dla zwierząt egzotycznych torfu, włókna kokosowego, lub czipsu kokosowego, gdyż są to podłoża suche i strasznie pylą, co może powodować przyszłe problemy z układem oddechowym. Temperaturę utrzymujemy na poziomie 21-27 stopni. Książkowo temperatura niższa w nocy, a wyższa w dzień. W praktyce jednak jeże świetnie dają sobie radę w temperaturze pokojowej i nie potrzebują dodatkowego źródła ciepła, które czasem może przynieść więcej szkody niż pożytku i doprowadzić może do przegrzania naszego pupila. Temperatura nie powinna spadać zbyt nisko lub też nie powinno być za gorąco, gdyż może to wywołać u jeży naturalny dla nich stan hibernacji lub estywacji.

W wyborze pojemnika hodowlanego (najlepsze będą to klatki z pełną podłogą) stosujemy zasadę – im większa tym lepsza. Minimum 1 na 0,5 metra.

Gdy terrarium już spełnia podstawowe warunki, by zamieszkał tam jeż, należy zadbać o jego „rozwój psychiczny” i dobre samopoczucie. Podstawowym wyposażeniem jest miejsce, w którym jeż będzie mógł się schować (domek, większa tuba korkowa, duża doniczka) oraz miseczki lub poidełko (kulkowe lub ciężka miseczka). Wrzucamy do klatki także materiał, z którego jeż uwije sobie gniazdo w kryjówce (może to być para wypranych skarpetek). Za zabawki posłużą jeżowi rurki po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych, piłki (wybieramy takie których jeż nie będzie w stanie zjeść po trochu), tunele (można kupić lub wykonać z tub korkowych lub odpowiedniej średnicy rur PCV), kołowrotki (należy unikać kołowrotków z samymi szczebelkami – wybieramy tylko pełne). Staramy się, aby wszystkie zabawki jak i cały sprzęt w pojemniku hodowlanym był łatwy do mycia i dezynsekcji.

W okresie wiosenno-letnim, gdy na dworze jest już ciepło, możemy przygotować wolierę na świeżym powietrzu. Wymagać to może od nas sporo wysiłku, ale zapewni jeżowi wiele uciechy. Teren na „letnią rezydencje jeża” najlepiej ogrodzić drewnianym płotkiem lub murkiem ułożonym z cegieł o odpowiedniej wysokości. Wybieg powinien zawierać wszystko to, co zawiera pojemnik hodowlany: kryjówkę, miski i zabawki. Jeśli nie możemy ciągle obserwować jeża (choć najlepiej by było mieć go ciągle na oku), należy zabezpieczyć górę wybiegu stelażem z siatką ogrodową o drobnych oczkach (zabezpieczenie przed kotami i ptactwem), a także wkopać w ziemię wokół wybiegu kamienie, by jeż nie mógł się podkopać pod naszym murkiem i wybrać wolności.
Uważamy też, aby na wybiegu nie znalazły się rośliny niewiadomego pochodzenia, gdyż mogą okazać się trujące. Najlepiej, gdyby teren, po którym biega jeż porastała wyłącznie trawa.

Musimy też pamiętać, żeby w pojemniku panowały zawsze porządek i czystość. Brudną i mokrą ściółkę usuwamy wraz z resztkami jedzenia (karma, która leży długo jest doskonałą pożywką dla roztoczy), sprzęt myjemy w ciepłej wodzie, brudne rurki papierowe wymieniamy na nowe. Dla utrzymania czystości możemy pokusić się o wstawienie małej kuwety dla jeża. Umieszczamy ją w miejscu gdzie jeż się załatwia, lub przenosimy do niej na początek odchody jeża. Z czasem nauka ta powinna przynieść pożądane skutki.

Zapewniając odpowiednie warunki bytowe dla naszego pupila będziemy mogli długo cieszyć się jego zdrowiem i dobrym samopoczuciem.