22 listopada, 2018

Przegląd pojemników hodowlanych

Przed zakupem ptasznika musimy zastanowić się nad pojemnikiem, w którym będziemy go trzymać. Kryteria jakie obieramy przy wyborze pojemnika hodowlanego to wielkość naszego pająka aby umożliwić mu bezproblemowe odnajdywanie pokarmu, a przy wyborze terrarium musimy zwrócić uwagę na wentylacje i sposób otwierania, ale o tym dalej.

pojemnik na kliszę dla ptasznika
Potocznie zwany kliszówką. Pojemnik bardzo dobry dla pająków L1-L3. Zajmuje mało miejsca, bardzo prosty w czyszczeniu i niezastąpiony jeżeli zdecydujemy się na pozyskanie kokonu od naszej samiczki. Polecam czarne kliszówki, gdyż nie przepuszczają światła i udowodnione jest w praktyce, że ptasznik dorasta w takiej kliszówce szybciej. Nie polecam jednak kliszówek przy szybkich pająkach, gdyż czasem ciężko jest zamknąć je na czas i będziemy zmuszeni do małego pościgu. Należy także pamiętać o zrobieniu dziurek dla wentylacji. Trzeba zwrócić jednak uwagę na to, aby dziurki nie były za duże, aby pająk nie uciekł.

pojemniki typu „dip” dla ptasznika
Bardzo dobra alternatywa dla kliszówek. Pudełka są przeźroczyste, nie wysokie, mają znacznie większą powierzchnie niż kliszówka, a poza tym, można ustawić je jeden na drugim, co także pozwoli nam zaoszczędzić trochę miejsca. Dziurki wentylacyjne wykonujemy najlepiej zwykłą igłą, bez wstępnego podgrzania, gdyż dziurki mogą zrobić się za duże, umożliwiając ucieczkę.

pojemnik na mocz dla ptasznika
Potocznie zwany moczboxem. Bardzo dobry dla pająków L3-L5 lub małych nadrzewnych i szybkich ptaszników, gdyż ułatwia nam to pracę z nimi. Zazwyczaj pojemnik ten jest przeźroczysty lub pół przeźroczysty, więc daje nam to możliwość wglądu w to co w danej chwili porabia nasz pająk. Należy także pamiętać o zrobieniu dziurek dla wentylacji. Trzeba zwrócić jednak uwagę na to, aby dziurki nie były za duże, aby pająk nie uciekł.

pojemniki na żywność dla ptasznika
Łatwo dostępne pojemniki. Nie ma co się rozpisywać na temat wielkości i rodzajów, gdyż jest ich bardzo dużo. Dobrym ułatwieniem jest zakup takich pojemników które są dopasowane do tego, aby leżeć jeden na drugim. Dzięki temu zaoszczędzimy trochę miejsca. W tym wypadku, również musimy się zatroszczyć o wentylacje.

tuba dla ptasznika
Dostępne w niektórych sklepach terrarystycznych, czasem w normalnych sklepach jako pojemniki w których trzyma się lizaki lub cukierki. Mają zastosowanie szczególnie u pająków nadrzewnych. Wybierając taki pojemnik, należy zwrócić uwagę na to czy nie jest za miękki, czy dobrze się go otwiera i czy brzeg nie jest nadto postrzępiony. Osobiście jednak nie stosuje tub dla podrostków pająków nadrzewnych, zamiast nich używam podłużnych pojemników na kawę dostępnych w każdym hipermarkecie.

faunabox dla ptasznika
Bardzo dobre, stosunkowo tanie i estetyczne rozwiązanie. Ogólnodostępne w sklepach zoologicznych jak i giełdach i Internecie. Bardzo dobra wentylacja, łatwe sprzątanie czynią z takiego pojemnika bardzo dobry pojemnik hodowlany. Ostatnio w handlu pojawiły się faunaboxy z drzwiczkami na bocznej ściance pokrywki, co znacznie ułatwia karmienie, szczególnie gdy trzymamy na sobie kilka pojemników naraz. Szeroka gama rozmiarów i kształtów umożliwia nam dobranie odpowiedniego dla naszych potrzeb pojemnika.

breedbox dla ptasznika
Ostatnio na rynku pojawiły się breedboxy. Budową nie odbiegają za bardzo od faunaboxów, jednak posiadają wspaniałe udogodnienie, jakim jest otwieranie w pokrywie po boku. W połączeniu z tym, że tak samo jak faunaboxy możemy trzymać je jeden na drugim daje nam to możliwość ułożenia ładnej wieżyczki, a otwieranie boczne w pokrywie sprawia, że podczas karmienia nie musimy zdejmować pojemników jeden po drugim. Niestety, cena za tą przyjemność jest póki co wysoka, wiec trzeba liczyć na to, ze jakaś mniej markowa firma wypuści ten produkt.

terraria szklane dla ptasznika
Zazwyczaj jest docelowym pojemnikiem dla naszych zwierząt, chociaż już od dłuższego czasu pojawiły się w handlu terraria malutkie, nawet dla pająków L1-L3. Przy zakupie takiego terrarium musimy zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

– wentylacja – czy nie jest za mała. Najlepiej gdy terrarium ma umieszczoną jedną wentylację u góry w postaci podłużnego paska i jedną na przedniej ścianie tak jak na zdjęciu.

– otwieranie – u ptaszników naziemnych najlepsze i najbezpieczniejsze jest otwieranie od góry, z kolei dla ptaszników nadrzewnych dobrze sprawdza się otwarcie typu „gilotynka” lub przednie szyby na prowadnicach.

– gdy drzwiczki terrarium są na prowadnicach, warto kupić uszczelki pomiędzy szyby, aby uniemożliwić ewentualną ucieczkę karmówce typu karaczany, gdyż ich masowe ucieczki mogą grozić plagą.

– gdy terrarium jest otwierane od góry warto sprawdzić czy szybka jest na tyle ciężka, aby ptasznik jej nie uniósł. Zbyt lekkie szyby są powodami częstych ucieczek ptaszników.

– osobiście nie polecam wentylacji w postaci pasków ze szkła w szczególności dla ptaszników wymagających dużej wilgotności, gdyż po prostu w takich terrariach wentylacja jest dużo gorsza.