5 listopada, 2020

Idealne ogrzewanie dla twoich gadów.

 

W naturze gady mają ciepło, wilgotność i światło odpowiednie dla swojego gatunku – natura dba o to. Ale w niewoli zwierzęta polegają na nas, jeśli chodzi o te podstawowe rzeczy.

Jako opiekunowie tych niesamowitych zwierząt, naszym obowiązkiem jest zapewnienie wszystkim zwierzętom wszystkiego, czego potrzebują, aby mogły się dobrze rozwijać. Jednym z najważniejszych elementów jest ciepło.

W przeciwieństwie do ssaków, które mogą wytwarzać ciepło własnego ciała, gady są ektotermiczne; pobierają temperaturę z otoczenia. W naturze gady wybierają obszary do zamieszkania na podstawie temperatury. Jeśli potrzebują ciepła, przeniosą się w słoneczne miejsce. Jeśli potrzebują się ochłodzić, znajdą cień lub zagrzebią się w ziemi.

Dodatkowe ciepło jest wymagane, jeśli chcesz utrzymać gatunki pustynne, w tym agamy brodate.

Ciepło jest szczególnie ważne dla gadów. Podobnie jak w przypadku wszystkich zwierząt, gad musi mieć możliwość poruszania mięśniami w celu złapania ofiary lub ucieczki przed niebezpieczeństwem oraz strawienia pokarmu. Ciepło jest również ważne dla gadów, aby mogły się rozmnażać, aby skutecznie krążyła im krew i utrzymywał się zdrowy układ odpornościowy. Kompromis jest taki, że zwierzęta ektotermiczne, takie jak gady, nie wymagają tak dużej ilości energii i mogą łatwiej przetrwać bez jedzenia dłużej niż zwierzęta endotermiczne (stałocieplne).

Ilość ciepła, jakiej potrzebuje gad, zależy od gatunku. Gady z pustyni (w tym popularne gatunki zwierząt domowych, takie jak agamy brodate i gekony lamparcie) i tropików (takie jak anolisy, legwany zielone i agamy błotne) potrzebują więcej ciepła niż gad z obszaru o umiarkowanym klimacie (wśród nich scynki i węże zbożowe). Podczas gdy wszystkie gady potrzebują ciepłego środowiska, gady pustynne i tropikalne są najszczęśliwsze, gdy mogą wygrzewać się w wyższych temperaturach niż ich kuzyni z bardziej umiarkowanych stref klimatycznych.

ROZWIĄZANIA OGRZEWANIA GADÓW

Jeśli chcesz, aby Twój gad żył długo i zdrowo, musisz zapewnić środowisko, które najlepiej odpowiada warunkom występującym w naturalnym środowisku zwierzęcia. Twoje terrarium powinno być mikrokosmosem tego naturalnego świata, w każdy możliwy sposób, a ciepło jest kluczową częścią tego środowiska.

Sposób dostarczania ciepła zwierzętom jest ważny. W naturze gady przemieszczają się w swoim środowisku do cieplejszych i chłodniejszych miejsc, w zależności od tego, ile ciepła potrzebują w danym momencie. Twój gad musi być w stanie dopasować swoją pozycję w terrarium w ten sam sposób, szukając ciepła w razie potrzeby, a także ochładzając się.
Oprócz gadów pustynnych gatunki tropikalne, takie jak warany szmaragdowe, muszą mieć zapewnione obfite ciepło.

Ustawienie terrarium dla zwierzaka w taki sposób, aby temperatura stopniowo spadała z jednego końca na drugi, pozwoli gadowi przenieść się do strefy o najlepszej temperaturze odpowiadającej jego potrzebom. Tworzysz to środowisko, umieszczając źródło ciepła po jednej stronie terrarium. Ten obszar pozostanie cieplejszy, podczas gdy reszta terrarium będzie stopniowo chłodniejsza. Pamiętaj też, że w naturze temperatura spada w nocy. Dostosuj warunki ogrzewania w pomieszczeniu tak, aby temperatura otoczenia była niższa w nocy niż w dzień, ale nadal w zakresie odpowiednim dla twojego gatunku.

Innym ważnym aspektem dostarczania ciepła do twojego gada jest monitorowanie rzeczywistej temperatury. Musisz zrobić coś więcej niż tylko włączyć źródło ciepła do terrarium; musisz upewnić się, że temperatura jest taka, jaka powinna być.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych termometrów do terrariów. Najpopularniejsze są samoprzylepne paski termometru, które mocuje się na zewnątrz terrarium; cyfrowe termometry z sondami, które mierzą temperaturę za pomocą sondy umieszczonej wewnątrz terrarium; oraz termostaty, które pozwalają mierzyć temperaturę w terrarium w dowolnym momencie, również w określonych miejscach (co może być szczególnie przydatne przy sprawdzaniu temperatury w gorących miejscach).

Najprostszym sposobem monitorowania temperatury w terrarium jest umieszczenie samoprzylepnego paska temperatury na każdym końcu terrarium. Daje to dobre pojęcie o temperaturze w najcieplejszych i najchłodniejszych krańcach terrarium. Następnie można ekstrapolować zakresy temperatur pomiędzy nimi. W tym samym celu można również użyć termometrów cyfrowych z sondami.

Jeśli twój gad pochodzi z klimatu tropikalnego i oprócz ciepła potrzebuje również wilgoci, możesz kupić podwójny termometr i miernik wilgotności. To urządzenie pomoże Ci dowiedzieć się, kiedy zwiększyć wilgotność w klatce gada.

Hodowcy gadów, którzy poważnie podchodzą do kontrolowania dokładnej temperatury w klatkach swoich zwierząt, mogą również dodać reostat do swoich urządzeń grzewczych. Funkcjonujący podobnie do ściemniacza światła, reostat pozwala kontrolować intensywność źródła ciepła. To urządzenie może być szczególnie cenne, jeśli źródło ciepła wytwarza zbyt dużo ciepła dla terrarium. Reostat zasadniczo umożliwia „zmniejszenie siły” urządzenia grzewczego.

Znajomość idealnej temperatury dla danego gatunku gada jest obowiązkowa, jeśli chcesz zapewnić odpowiednio ogrzane środowisko. Dokładnie poznaj swój gatunek, aby znaleźć idealne górne i dolne zakresy temperatur dla swojego zwierzęcia i staraj się je stworzyć w jego terrarium. Należy pamiętać, że rodzaj użytego podłoża, umiejscowienie terrarium w Twoim domu oraz ilość i rodzaj dekoracji wewnątrz obudowy będą miały wpływ na temperaturę.

Aplikacja monitorująca ciepło

Wyobraź sobie, że możesz monitorować temperaturę i poziom wilgotności w terrarium swojego gada, gdy nie ma Cię w domu. Jeśli posiadasz smartfon, tablet lub komputer, możesz to zrobić dzięki aplikacji o nazwie „La Crosse Alerts Mobile Reptile Guardian Temp and Humidity Monitoring System”.

Aplikacja umożliwia zalogowanie się do terrarium, aby sprawdzić temperaturę otoczenia i poziom wilgotności oraz temperaturę powierzchni miejsca, w którym znajduje się wyspa ciepła. Działa poprzez odczyt informacji dostarczonych przez sondę umieszczoną w terrarium. Aplikacja powiadomi Cię także w przypadku przerwy w dostawie prądu, e-mailem lub SMS-em. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź witrynę internetową Lacrosse Technology.

ŹRÓDŁA CIEPŁA DLA TWOJEGO GADA

Producenci produktów dla gadów oferują właścicielom gadów różnorodne urządzenia grzewcze do wyboru. Rodzaj, który podasz swojemu gadowi, powinien zależeć od potrzeb zwierzęcia, Twoich indywidualnych preferencji i budżetu. Unikaj wybierania urządzenia, które może przegrzać twoje terrarium i przeczytaj opakowanie produktu, aby określić, czy produkt jest odpowiedni do rozmiaru twojego terrarium. Ponadto, aby zapobiec poparzeniu gada, uważaj, aby umieścić źródło ciepła w takim miejscu w terrarium, aby zwierzę nie mogło wejść z nim w bezpośredni kontakt.

Poniżej znajdują się najczęściej dostępne produkty grzewcze do stosowania w terrariach dla gadów.

Poduszki i panele grzewcze. Są dostępne w różnych rozmiarach i o różnych mocach grzewczych. Wiele z nich jest zaprojektowanych tak, aby przylegały do ​​dna lub boków terrarium, a wszystkie działają poprzez wydzielanie ciepła przez podłogę lub ścianę. Wielu opiekunów gadów umieszcza podkładki termiczne na spodzie terrarium, aby podłoże nad nimi było ciepłe; Panele grzewcze mogą być przymocowane do sufitu obudowy, aby promieniować ciepło również w dół.

Poduszki i panele grzewcze zapewniają ciepłe miejsce w terrarium, w którym gady mogą pozostać, jeśli chcą podnieść temperaturę ciała. Powinny być umieszczone na jednym końcu terrarium, dzięki czemu przeciwległa strona terrarium będzie chłodniejsza. Zwykle dobrym pomysłem jest umieszczenie kryjówki, takiej jak jaskinia, na ogrzewanym podłożu.

Jedną z zalet używania paneli grzewczych i podkładek jest to, że można je pozostawić na 24 godziny na dobę, zapewniając stałe źródło ciepła dla gadów. Mogą również służyć jako jedyne źródło ciepła dla gadów, które nie wymagają nagrzewającego światła. Wadą niektórych poduszek grzewczych, które używają kleju do mocowania do obudowy, jest to, że nie można ich usunąć po zamocowaniu.

Używając podkładki cieplnej pod terrarium, należy podnieść terrarium, aby powietrze mogło krążyć pod podkładką. Zapobiegnie to przegrzaniu się podkładki, a w przypadku terrarium szklanego, ewentualnemu pęknięciu dolnej szyby. Podobnie jak w przypadku wszystkich urządzeń, zapoznaj się z instrukcjami producenta i postępuj zgodnie z nimi, aby uzyskać najlepszy wynik.

Promiennikowa lampa ciepła. Te lampy to dobry wybór dla gadów, które lubią się wygrzewać. Istnieją zarówno halogenowe, jak i żarowe promienniki ciepła. Lampy halogenowe są często używane w terrariach, w których ważna jest wysoka wilgotność, ponieważ takie lampy mniej wysuszają powietrze. Żarowe lampy grzewcze są niedrogie i mogą wytwarzać dużo ciepła, w zależności od ich mocy.

W zależności od rodzaju trzymanego gada i sposobu ogrzewania jego terrarium, możesz wybierać spośród wielu różnych typów promienników ciepła:

  • Ceramiczne emitery ciepła wytwarzają ciepło podczerwone, dzięki czemu mogą być używane przez 24 godziny bez zakłócania nocnej aktywności gada. Wykonane z porcelany wkręcają się w gniazdo, często również porcelanowe (zamiast aluminium, jak w niektórych oprawach kopułkowych). Ceramiczne promienniki ciepła są popularne w terrariach o wysokiej wilgotności, ponieważ są mniej wysuszające niż standardowe żarówki żarowe.
  • Nocne żarówki nagrzewające wytwarzają ciepło bez światła i dobrze zwiększają temperaturę otoczenia w terrarium. Ponieważ nie emitują światła, nie zakłócają cyklu dnia i nocy gadów.
  • Czerwone lampy grzewcze emitują fale ciepła w podczerwieni wraz z miękką, czerwoną poświatą, która pozwala obserwować nocne czynności gada bez przeszkadzania zwierzęciu. Ten typ lampy może być używany przez cały dzień do wytwarzania ciepła, nie tylko w nocy.
  • Żarówki światła dziennego dostarczają gadom ciepła wraz z falami ultrafioletowymi, których gady potrzebują do produkcji witaminy D3, która jest niezbędna do metabolizowania wapnia. Żarówki do światła dziennego produkowane specjalnie dla gadów zostały zmodyfikowane w celu zmniejszenia żółtego światła, które normalnie emanuje ze zwykłej żarówki. Zapobiega to zmianie koloru zwierzęcia dla ludzkiego oka. Wybierając żarówkę do światła dziennego pamiętaj, że te o większej mocy będą wytwarzać więcej ciepła. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta, jakich żarówek użyć do jakiego typu i rozmiaru terrarium.
  • Żarówki nagrzewające punktowo kierują ciepło i światło UV w dół na mniejszy, określony obszar za pomocą mocniejszej wiązki. W tym gorącym miejscu zwykle gromadzą się wygrzewające się gady. Te światła działają również dobrze, aby ogrzać koniec terrarium, w którym zostały umieszczone.
  • Lampy rtęciowe są jednym z nowszych produktów grzewczych na rynku i mają tę zaletę, że zapewniają zarówno ważne promienie UVB, jak i ciepło. Pasują do żarowych opraw oświetleniowych. W przeciwieństwie do innych typów lamp grzewczych, lamp rtęciowych nie można używać z reostatem, dlatego ważne jest, aby uzyskać odpowiednią moc w terrarium. Mogą być również delikatne, więc obchodź się z nimi ostrożnie i jak zwykle postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, aby prawidłowo z nich korzystać.
  • Sprzedawana na centymetry taśma termiczna przyklejana do zewnętrznej części obudowy, działa podobnie jak podkładka termiczna. Aby taśma grzewcza działała, musi być przymocowana do zestawu izolatorów z klipsem do przewodów, który podłącza się do gniazdka ściennego. Taśma i zacisk do drutu są często sprzedawane razem. Taśma grzewcza powinna być używana z termostatem, aby regulować ilość ciepła dostarczanego do terrarium. Nie więcej niż jedna trzecia dna zbiornika powinna być pokryta taśmą termoprzewodzącą, aby umożliwić stopniowy spadek ciepła w całym terrarium. Wadą używania taśmy termicznej w porównaniu z podkładką termiczną jest to, że musisz ją przykleić samodzielnie, ponieważ nie ma lepkiej strony, jak ma to miejsce w przypadku podkładki termicznej. Zaletą jest jednak to, że można go usunąć i użyć w innym terrarium.
  • Kabel grzewczy to elastyczny, wodoodporny izolowany kabel, który po podłączeniu emituje ciepło. Przewody grzewcze są dostępne w różnych długościach, aby dostosować je do różnych rozmiarów terrariów. Można je umieścić w terrarium w dużych pętlach lub ciasnych zwojach, w zależności od tego, ile ciepła chcesz dostarczyć. Kable grzewcze można umieścić wewnątrz terrarium, owinąć wokół drewnianego akcesorium, umieścić w wydrążonym konarze lub przymocować na zewnątrz terrarium za pomocą taśmy izolacyjnej. Ponieważ kable grzewcze są wodoodporne, często są dobrym wyborem dla terrariów o wysokiej wilgotności. Ponieważ są elastyczne, kable grzewcze można układać w sposób zapewniający efektywny gradient ciepła w terrarium. Można je również podłączyć do termostatu, aby dokładniej kontrolować temperaturę.

 

Pamiętaj, że odpowiednie ogrzewanie jest jednym z najważniejszych aspektów udanej hodowli gadów. Konsekwentnie zapewniając zwierzęciu odpowiedni zakres temperatur dla jego gatunku, zapewniasz kluczowy element układanki wymaganej do stworzenia zdrowego i wygodnego środowiska dla swojego zwierzaka.

 

Audrey Pavia – jest niezależną pisarką specjalizującą się w tematyce zwierzęcej i autorką książki The Gecko: An Owner’s Guide to a Happy Healthy Pet (Howell Book House). Hodowała wiele gatunków gadów, w tym gekony lamparcie i żółwie pustynne w Kalifornii.

 

Tłumaczenie: Karolina Gajewiak

Blog Egzoovet.pl posiada prawa do tłumaczenia powyższego artykułu.