Należałoby poruszyć teraz kwestię, której każdy hodowca wolałby uniknąć, a mianowicie ucieczki naszego pupila. Czasami dzieje się tak na skutek niedopatrzenia, niedomknięcia, pośpiechu. Czasem po prostu ktoś nieupoważniony przez nas będzie chciał naszego pajączka obejrzeć i nie zadba o to żeby porządnie zamknąć terrarium. Bywa również, iż ptasznik jest na tyle silny, że uniesie zbyt lekką klapę w terrarium, lub przegryzie siatkę wentylacyjną. Powodów może być wiele, jednak jeżeli już nas spotkała ta niemiła i kłopotliwa sytuacja należy się nią szybko i sprawnie zająć.
Po pierwsze, nie lekceważ pająka. Zakładanie, że skoro jest tylko L5 to nie da rady przeżyć jest błędem. Niebezpieczeństwo istnieje zawsze. Pamiętaj, że to Ty odpowiadasz za swoje hobby. Gdy zauważysz zniknięcie ptasznika zachowaj zimną krew, to bardzo ważne.
Nie panikuj. Pomyśl nad kilkoma rzeczami:
– czy pokój i okna były zamknięty cały dzień
– ile czasu minęło odkąd ostatni raz widziałeś ptasznika
Przekop dokładnie, aczkolwiek delikatnie, terrarium.-Jest szansa, że pająk po prostu się zakopał. W pierwszej kolejności powiadom wszystkich, z którymi mieszkasz, niech dadzą Ci trochę czasu, wyjdą gdzieś i dadzą w spokoju przeszukać mieszkanie. Poproś jednego z rodziców lub współlokatorów by wziął ze sobą telefon i ustal, że będziesz co jakiś czas dawał mu sygnał że wszystko jest w porządku. Pamiętaj, że jad ptasznika, choć może być nieszkodliwy dla Ciebie, jest w stanie zrobić krzywdę innym!
Wszyscy wyszli, drzwi i okna szczelnie zamknięte, możesz przystąpić do poszukiwań. Najpierw rozejrzyj się wokół terrarium, szukaj nitek pajęczyny, które pająk często snuje podczas swoich podróży. Często się zdarza, że ptaszniki nie odchodzą wcale tak daleko. Gdy nie przyniesie to skutku, pomyśl w których miejscach w domu panują warunki sprzyjające ptasznikowi.
Poszukuj w miejscach ciepłych, wilgotnych i zacienionych. Pralka, szafka pod zlewem – sytuację oceń sam. Wykaż się także zdrowym myśleniem. Pająka nadrzewnego możesz odnaleźć w jakiejś wysokiej roślinie w domu. Jeżeli to nie przynosi skutku to sam stwórz niezbędne warunki. Weź kilka talerzyków połóż na nich wilgotne papierowe ręczniki i po ustawiaj w takich miejscach jak kaloryfer, pod włączoną lampkę i nie przestawaj szukać. Podczas poszukiwań również zachowaj ostrożność, szczególnie gdy pająk, który uciekł, obdarzony jest silnym jadem i jest szybki. Zazwyczaj te cechy idą w parze. W każde z tych miejsc zaglądaj powoli, spokojnie odsłaniaj wszystkie zakamarki, nie wykonuj zbyt szybkich i energicznych ruchów, które mogłyby sprowokować pająka.
Pamiętaj, że pająk to dzikie zwierzę – piękne i zarazem niebezpieczne.Nie należy się go bać, ale trzeba czuć przed nim respekt i pilnować tak, by nigdy nie trzeba było zastosować się do instrukcji które przedstawiłem powyżej.