4 listopada, 2020

„Agama brodata nie chce jeść!” – pytanie opiekuna

Pytanie: Mamy agamy od roku. Sunny to półtoraroczna agama hypo orange mix, która mieszka w pokoju mojego syna; Smokey to 11-miesięczna zwykła agama, która mieszka w mojej pracowni. Każda jest umieszczona w oddzielnej klatce. Około 2 miesiące temu zorientowaliśmy się, że Smokey jest samicą. Nie mamy planów ich rozmnażania. Pracuję poza domem, więc widzą mnie, kiedy nie uczę i pracuję w domu.
W styczniu mieliśmy pogrzeb w rodzinie, przy której wyjechaliśmy z mężem na 2 tygodnie. Mój syn przebywał z przyjaciółmi i przychodził raz dziennie, aby nakarmić i sprawdzić, jak wyglądają agamy. Wtedy zaczęły zachowywać się trochę dziwnie. Czasami nie jadły, chyba że poświęcił im dodatkową uwagę. Kiedy wróciliśmy, zabrały się do jedzenia tylko w nocy, a nie podczas porannej i wieczornej rutyny. Od tamtej pory nigdy nie wróciły do jedzenia dwa razy dziennie. Rozumiem, że gdy dorosną, nie jedzą tyle.
Wtedy około 2 miesiące temu nie jadły świerszczy. Jadły zieleninę i kilka drewnojadów. Kiedy mój syn pojechał na obóz w lipcu, po prostu przestały jeść mączniki lub jedli co drugi dzień. Następnie około 3 tygodnie temu przestały jeść.
Zabrałem je do naszego weterynarza, a ona zrobiła badanie kału, badanie krwi i prześwietlenie (pod kątem zaczopowania). Wszystko wyszło normalnie.
Obie jaszczurki karmiono na siłę i podawano im wodę. Teraz, w niektóre dni jedzą, w inne nie, i zmuszamy je do karmienia. Są czujne. W ciągu dnia wyciągamy je z klatek (pojedynczo), a one lubią spacerować. Rzadziej oddają kał. Zauważyłem, że od 2 do 3 miesięcy wolą chłodniejszą stronę klatki.
Żadna z klatek nie znajduje się w pobliżu otworu wentylacyjnego klimatyzacji. Nie przeszkadzało im to w zeszłym roku, nawet kiedy mój syn był wtedy na obozie skautów. Nie robimy nic innego.
Jakieś pomysły? Czy to możliwe, że są po prostu wybredne?
Odpowiedź: Chcę ci pomóc, ale bez informacji na temat ich hodowli (tj. Zakresu temperatur w ich siedliskach, temperatury w miejscu wygrzewania się i ich normalnej diety) nie mogę ci wiele zaoferować. Proszę spojrzeć na informacje dotyczące podstawowej opieki nad agamą brodatą, które opublikowałem kilka tygodni temu i porównać te dane z własną hodowlą. Mam nadzieję, że w każdej klatce znajduje się kilka termometrów kombinowanych / higrometrów do monitorowania temperatury w różnych obszarach każdej klatki.
Waham się, czy zakładać, że ich wzorce żywieniowe zmieniły się w wyniku tego, że nie było Cię w pobliżu, gdy Cię nie było. To trwało zbyt długo. Upewnij się, że utrzymujesz je poprawnie. Ich temperatura powinna wynosić od 85 stopni do 110 stopni Fahrenheita w ich obszarze wygrzewania. (29.4 do 43.3*C) Jeśli nigdy nie siadają z otwartymi ustami, są szanse, że nie są wystarczająco nagrzane. Martwię się, że zabierasz je na spacer po domu. Jeśli nie mieszkasz w środowisku podobnym do pustyni, twoje brody nie są wystarczająco ogrzewane, gdy są poza terrarium.

Prosimy szczegółowo omówić ze swoim weterynarzem, czym karmisz agamy, jakie są zakresy temperatur i poziom wilgotności. Powiedz jej, jakiego podłoża używasz w klatce. Poinformuj ją, jakie są Twoje źródła ciepła i światła, jakie są Twoje źródła światła ultrafioletowego i jak często wymieniasz żarówki. Musi wiedzieć, jak często zraszasz agamy i jak dostarczasz im wodę.
Niestety wielu weterynarzy (z dobrymi intencjami) nie zna odpowiedniego środowiska dla agam. Rozmawiam z weterynarzami w całym kraju poprzez konsultacje, które przeprowadzam i często uważają, że o agamy należy dbać jak o legwany zielone, co oznacza, że zakres temperatur i ogniska ciepła są zbyt niskie, aby agamy mogły się rozwijać. Myślę, że to może być podstawowy problem z twoimi jaszczurkami. Zdrowe agamy nie stają się wybrednymi, więc Twój weterynarz ma rację, szukając jakichś przyczyn. Jeśli potrzebuje profesjonalnej pomocy, zachęć ją , aby umówić się na konsultację w celu omówienia Twojego przypadku z doświadczonym weterynarzem zajmującym się gadami. Mamy nadzieję, że dzięki wszystkim informacjom na temat hodowli ty i twój weterynarz możecie dowiedzieć się, dlaczego twoje brody przestały jeść.

Margaret A. Wissman, DVM, DABVP jest weterynarzem zajmującym się ptakami / zwierzętami egzotycznymi / gadami od 1981 roku. Regularnie współpracuje z magazynem REPTILES.

Tłumaczenie: Karolina Gajewiak

Blog Egzoovet.pl posiada prawa do tłumaczenia powyższego artykułu.