22 listopada, 2018

Kąpiel jeża

Kąpiele u jeża pigmejskiego możemy stosować doraźnie, gdy jeż jest brudny lub nie radzi sobie sam z utrzymaniem higieny, lub regularnie co 1-3 miesiące.

Za wannę może posłużyć nam zlew, miska, a ja osobiście stosuję kuwetę. Kuweta zapewnia większą przestrzeń, dzięki czemu mogę wrzucić gumowe piłki i inne przedmioty, które umilą jeżowi kąpiel. Poziom wody nie powinien być wysoki. Wystarczy, aby zakrywał łapki zwierzaka. Jeż powinien swobodnie stać w wodzie. Jeżeli woda będzie zbyt głęboka, a zwierzę z trudem będzie wystawiać głowę ponad lustro wody, by złapać oddech, to może nabrać niechęci do przyszłych kąpieli.

Temperatura wody powinna być w granicach 25-35 stopni. W praktyce jednak wystarczy sprawdzić ręką czy nie jest zbyt zimna lub gorąca. Do kąpieli stosuje się zarówno szampony dziecięce lub hypoalergiczne szampony dla psów. Do szorowania zabrudzeń stosujemy szczoteczkę do zębów (wybieramy tą z najbardziej miękkim włosiem). Warto mieć przy sobie dzbanek z czystą wodą, by opłukać jeża z szamponu lub płynu.

Po dokładnym wymyciu musimy osuszyć jeża ręcznikiem lub pomóc sobie suszarką (kierujemy strumień ciepłego powietrza z daleka od jeża). Na koniec natłuszczamy skórę i kolce oliwką dziecięcą. Pamiętajmy, żeby nie narażać zwierzęcia zarówno podczas trwania kąpieli, jak i bezpośrednio po na przeciągi i nagłe skoki temperatur, bo może się to odbić negatywnie na jego zdrowiu.

Podczas kąpieli jeże zazwyczaj pozwalają sobie zrobić dużo więcej i nie reagują na nią strasznie, więc czynność ta nie powinna sprawić nam problemu i nie należy jej unikać.